شناسه خبر: 85070
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ دوشنبه ۳۱ تير، ساعت 06:38
هر روز یک آیه از کلام وحی

اهمیت نظم در الگوی آفرینش

فَالسَّابِقَاتِ سَبْقًا ﴿نازعات/۴﴾ قسم به فرشتگانی که (درنظم عالم) بر هم سبقت گیرند.

اهمیت نظم در الگوی آفرینش
فَالسَّابِقَاتِ سَبْقًا ﴿نازعات/۴﴾
قسم به فرشتگانی که (درنظم عالم) بر هم سبقت گیرند.

امام کاظم (علیه السّلام):
بکوشید که اوقات خود را چهار قسمت کنید: بخشی برای مناجات با خدا، دیگری برای امرار معاش، سوّم برای معاشرت با برادران و معتمدانی که عیوبتان را به شما می‌گویند و قلباً به شما اخلاص دارند. چهارم برای لذّت‌ها و کامیابی‌های مشروع. با این بخش (چهارم) است که بر سه بخش دیگر نیرو می‌گیرید.
(تحف العقول، ص۳۰۲)
تفسیر المیزان
" فَالسَّابِقاتِ سَبْقاً"- بعضى «15» گفته‏اند: مراد از آن مطلق ملائکه است، چون ملائکه در عمل خیر و ایمان و اعمال صالح از آدمیان پیشى مى‏گیرند. و بعضى گفته‏اند: مراد از آن ملائکه موت است، که روح مؤمن را قبل از آنکه روح کافر به آتش برسد به بهشت مى‏رسانند.
و بعضى « تفسیر قرطبى، ج 19، ص 193.» گفته‏اند: مراد از آن تنها ملائکه مامور قبض روح مؤمن است که آن را قبل از هر کار به بهشت مى‏رساند. و بعضى « تفسیر قرطبى، ج 19، ص 193.» گفته‏اند: ملائکه وحى است، که در رساندن وحى به انبیاء از شیاطین سبقت مى‏گیرند. و بعضى « تفسیر قرطبى، ج 19، ص 193.» گفته‏اند: ارواح مؤمنین است که از ملائکه پیشى مى‏گیرند، و قبل از آنکه ایشان روحشان را قبض کنند، از شدت علاقه به لقاى خدا، خود از کالبد بیرون مى‏شوند. و بعضى « تفسیر قرطبى، ج 19، ص 194.» گفته‏اند ستارگانند که در سیر، از یکدیگر پیشى مى‏گیرند. و بعضى « تفسیر قرطبى، ج 19، ص 194.» گفته‏اند اسبان جنگجویان است، که در جنگ از یکدیگر پیشى مى‏گیرند. و بعضى « روح المعانى، ج 30، ص 25» دیگر گفته‏اند: مرگ و میرها است، که از آرزوها پیشى مى‏گیرند.
" فَالْمُدَبِّراتِ أَمْراً"- در این باره نیز اقوالى است:
بعضى «7» گفته‏اند: مراد از آن مطلق ملائکه‏اند، که امور را تدبیر مى‏کنند، و این نظریه بیشتر مفسران است، حتى بعضى «8» ادعاء کرده‏اند که این قول همه مفسرین است. و بعضى «9» گفته‏اند: مراد از آن چهار فرشته مامور تدبیر امر دنیا، یعنى جبرئیل و میکائیل و عزرائیل و اسرافیل است، که جبرئیل امر بادها و لشکریان و وحى را، و میکائیل امر باران و گیاهان را به عهده دارد، و عزرائیل موکل به قبض ارواح است، و اسرافیل مامور رساندن دستورات الهى به آن سه فرشته و نیز مامور دمیدن در صور است. و بعضى «10» گفته‏اند: مدبرات أمر، افلاکند، که امر خدا در آنها واقع گشته، و به وسیله آن افلاک قضاى الهى در دنیا جارى مى‏شود.
البته قول دیگرى در اینجا هست که مى‏گوید «11»: در همه این سوگندها مضافى در تقدیر است و تقدیر آن:" رب النازعات، و رب الناشطات، و رب السابحات، و رب السابقات، و رب المدبرات است".
ولى خواننده محترم توجه دارد که سیاق آیات پنجگانه سیاق واحدى متصل و شبیه به هم است، و با بیشتر اقوالى که از نظر شما گذشت نمى‏سازد، چون اقوال مذکور معناى سوگند را در این پنج مورد، مختلف دانسته سوگند اول را مربوط به ملائکه قبض روح کفار، و دومى را
__________________________________________________
(1 و 2 و 3)
(4 و 5)
(6)
(7 و 8 و 9 و 10) تفسیر قرطبى، ج 19، ص 194.
(11) مجمع البیان، ج 10، ص
.............................................
مشهورترین دعای ما یا مهدیست
فرمانده و مقتدای ما یا مهدیست
اینجا همگی به نام او می‌گذرند
اسم شب کوچه‌های ما یا مهدیست

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha